A Gaia Alapítvány közel 20 éve a közösségi célú közérdekű tevékenységek és vállalkozások támogatásán munkálkodik. Következetesen tevékenykedik egy fenntartható településmodell- más néven- ökofalu elemeinek elméleti és gyakorlati megvalósításán, Galgahévízen.
A Gaia Alapítvány számos hazai és nemzetközi konzorcium tagjaként szerzett tapasztalatokat úgy a fenntarthatatlan, mint a fenntartható globális folyamatok mibenlétéről, mely tapasztalatokat kívánja megosztani a hazai célcsoportokkal kiadványok, előadások és tájékoztatók formájában. A fenntartható településmodell egyes elemei mára már olyan mértékben megvalósultak és a gyakorlatban működnek, hogy bizonyos ráfordítással alkalmasak arra, hogy a társadalom, különböző célcsoportjai számára hiteles példa értékkel bírjanak és együtt bemutató/oktató központként működjenek.
Az Alapítvány célja megfelelő alapot biztosítani olyan közösségi célú és közérdekű tevékenységek és vállalkozások támogatására, amelyek egy újfajta, modellként is szolgáló emberközpontú lakó- és munkaközösség létrehozására irányulnak.
Az Alapítvány céljai megvalósítása érdekében támogatja: az ökológiai szemlélettel megépítendő település létrejöttét, a faluközösség szerveződését. Tudományos kutatásokat kezdeményez az ökológiai, a természetes életmód és a természetes gyógymódok elméleti és gyakorlati témaköreiben.
Adatok:
- Cím: 2193 Galgahévíz, Fő út 83.
- Adószám: 19636656213
- Nyilvántartási szám: 01 01 0000775
- Igazgató: Varga Eszter
- Telefon: +36 70 453 6472
- E-mail: gaia@gaiaalapitvany.hu
Galgahévíz ökofalu
Galgahévíz ökofalu története már a 80-as években elkezdődött, amikor is egy baráti társaság tagjai elhatározták, hogy az árral szemben úszva, a pénz és növekedés alapú társadalommal ellentétben egy fenntartható, a természettel jobban együttműködő rendszert hoznak létre. Ahogy ők mondták: „a magunk, és embertársaink számára létrehozunk egy olyan életteret, ahol a lehető legteljesebben ki-ki betöltheti küldetését, amiért erre a Föld nevezetű gyönyörű planétára született.” Az ökofalu alapítói alapos, tervezgetések után végiggondolva a lehetőségeket úgy döntöttek, hogy először a helyi gazdaságot kell megalapozniuk, fejleszteniük és erre a biztos alapra kezdik majd el felépíteni magát a falut. Egy ház is akkor stabil, ha az alapja szilárd, egy ökofalu is akkor működőképes, ha van, ami összefogja, ott tartja az embereket. A jól működő ökologikus szemléletű helyi gazdaság eltartja a közösséget, és a falu nem válik pusztán alvótelepüléssé, ahova csak esténként járnak haza az emberek. A már közel két évtizednyi idő alatt több száz-hektáros minősített ökológiai művelésű gazdaságot, biotermék kereskedést, népfőiskolát, oktatóközpontot, vidékfejlesztési alapítványt hoztak létre, és mostanra már megszilárdultak az alapok annyira, hogy megkezdődhetett magának a falunak a felépítése is. A tervezett 50 házból álló Ökofalu lakóházainak építése zajlik, több mint 10 család költözött már be új otthonába.